Technik informatyk

TB

Technik informatyk

z elementami programowania, zarządzania bazami danych i administrowania sieciami komputerowymi

KIM JESTEŚMY?

Najprościej mówiąc, jest to osoba, dzięki której cały informatyczny system firmy działa tak, jak trzeba. Technik informatyk odpowiedzialny jest za konfigurowanie i administrowanie wewnętrzną siecią firmową, ale jego obowiązkiem jest również dbanie o cyberbezpieczeństwo. Zna on podstawy języków programowania i zarządzania bazami danych, a ponadto umie sprawnie posługiwać się systemami operacyjnymi (np. Windows, Linux, Mac OS) oraz potrafi skonfigurować wszelkie urządzenia peryferyjne używane przez pracowników. Mogą to być, np. skanery, drukarki lub zasilacze awaryjne – dzięki nim w przypadku braku prądu sprzęt może działać bez przerwy i nie ma ryzyka utraty cennych danych.

Technik informatyk odpowiada także za poprawną konfigurację sprzętu, np. komputerów czy routerów, jak też oprogramowania – które zresztą nie ma przed nim tajemnic. Jest to komputerowy czarodziej, do którego zgłaszają się wszyscy ci, których kompetencje informatyczne kończą się na włączeniu komputera, napisaniu tekstu i uruchomieniu przeglądarki.

CO OFERUJEMY?

kwalifikacje:

INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych

dodatkowo proponujemy:

• kurs technologii mobilnych - uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii mobilnych, poruszane tematy to: - telefony komórkowe - sieci GSM - bezprzewodowe sieci komputerowe - urządzenia przenośne - system nawigacji satelitarnej,
  • programowanie sterowników przemysłowych PLC,
  • kurs obsługi pakietów biurowych na poziomie zaawansowanym,
  • kurs programowania mikrokontrolerów przemysłowych z serii 8051 i Atmel AVT,
  • kurs programowania i obsługi nowoczesnych systemów zabezpieczeń firmy SATEL,
  • poznanie zaganień związanych z wirtualizacją systemów operacyjnych,
  • kurs automatyki budynkowej KNX z elementami wizualizacji.

CZEGO UCZYMY?

Celem kształcenia w tym zawodzie jest przygotowanie absolwenta o wysokich kwalifikacjach zdolnego do programowania komputerów w wybranych językach, w szczególności PHP i , C++, projektowania, zakładania, administrowania oraz nadzorowania baz danych, dobierania konfiguracji sprzętu komputerowego i oprogramowania do określonych zastosowań, administrowania i nadzorowania pracy systemów operacyjnych oraz urządzeń i sieci komputerowych, rozliczenia kosztów wyrobów i usług informatycznych.

Podstawowymi przedmiotami w technikum informatycznym są:

BAZY DANYCH

Podczas nauki uczeń poznaje takie programy, jak: MS Access i Libre Office Base, uczy się używać języka SQL i zdobywa umiejętności tworzenia i zarządzania sieciowymi bazami    danych MySQL w środowisku phpMyAdmin.

INFORMATYKA (na poziomie rozszerzonym)

Dzięki odpowiednio zmodyfikowanemu programowi nauczania, który koreluje z treściami kształcenia przedmiotów zawodowych, uczeń biegle poznaje programy biurowe z pakietu  MS Office i Libre Office, uczy się obsługi programów do obróbki grafiki rastrowej (Gimp, Photoshop), grafiki wektorowej (Corel) oraz do tworzenia animacji 3D (Blender). Dzięki nauce algorytmiki i programowania w języku C++ poznaje podstawy tworzenia aplikacji komputerowych w różnych środowiskach (Windows, Linux, Android).

PROGRAMOWANIE WITRYN I APLIKACJI INTERNETOWYCH

Uczeń uczy się tworzenia i publikowania stron internetowych w sieci internet z zastosowaniem języków: HTML/CSS, Java Script oraz języka PHP. Poznaje również najpopularniejsze systemy CMS, takie jak: Wordpress oraz Joomla. Dzięi nabytym umiejętnością będzie mógł w przyszłości tworzyć i zarządzać aplikacjami internetowymi opartymi o nowoczesne i różnorodne techniki programistyczne oraz korzystać z różnorodnych platform hostingowych.

SIECI KOMPUTEROWE

Podczas zajęć uczeń opanowuje wiedzę i umiejętności niezbędne do tworzenia sieci opartych na skrętce komputerowej oraz w technice światłowodowej, poznaje konfigurację sprzętu sieciowego przewodowego i bezprzewodowego, takiego jak switche, routery, access pointy oraz uczy się instalować i zarządzać sieciowymi systemami operacyjnymi z rodziny Windows i Lunix.

SYSTEMY OPERACYJNE

Uczeń uczy się różnych sposobów instalacji systemów operacyjnych z rodziny Windows i Linux, zarówno w wersji klienckiej, jak i serwerowej, poznaje różne programy narzędziowe i podnoszące bezpieczeństwo obsługi systemu oraz popularne aplikacje używane do realizacji typowych zadań w różnych branżach

URZĄDZENIA KOMPUTEROWE

Na tych zajęciach uczeń "zagląda pod obudowę komputera", zapoznaje się z architekturą komputerów, uczy się projektowania stacji roboczych oraz diagnozowania i usuwania usterek komputerów i laptopów, poznaje zasadę działania i obsługę różnych urządzeń komputerowych i peryferyjnych, takich jak: monitory, drukarki, skanery, plotery, serwery plików, kamery, interfejsy audio, tunery TV i inne.

CO POTEM?

Informatyk może znaleźć pracę w: działach informatycznych wielu firm, agencjach reklamowych, firmach z sektora IT, start-upach, firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, sklepach komputerowych, serwisach komputerowych, wydawnictwach, drukarniach, studiach graficznych i dźwiękowych, studiach telewizyjnych i filmowych. Może także prowadzić własną działalność i świadczyć usługi doradcze. Możliwości są duże i na pewno większe niż w innych branżach. Zarobki informatyka są uzależnione od umiejętności i stażu pracy. Zawód informatyka jest traktowany jako jeden z najlepiej opłacanych zawodów w branży technicznej, a średnie zarobki informatyków znacznie przekraczają średnią krajową. Doświadczeni programiści są jednymi z najlepiej opłacanych pracowników nie tylko na rodzimym rynku pracy, ale także na całym świecie.

NA WESOŁO!

TE na wesolo2

ZOBACZ NASZYCH UCZNIÓW W AKCJI!

img_20211105_133453842_resize_88
img_20211105_133510001_resize_56