Wycieczka do Trójmiasta klasy 4 TB

W dniach 05-09 października 2020 roku uczniowie klasy 4TB uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Opiekunami były panie: Paulina Gocał i wychowawczyni Iwona Rusnak. Pierwszego dnia po drodze zwiedziliśmy Toruń – Rynek Staromiejski.

W pierwszej kolejności udaliśmy się pod pomnik Mikołaja Kopernika, a następnie spacerowaliśmy po Starym Mieście gdzie mogliśmy kupić pamiątki i pierniki z których to miasto słynie. Spacerując można było zobaczyć Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika -  średniowieczną kamienicę, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników czy też Krzywą Wieżę – średniowieczną basztę obronną, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu.

Drugiego  dnia z miejsca zakwaterowania wyruszyliśmy autokarem do Rąbki, skąd udaliśmy  się spacerem  na rozległe ruchome wydmy  w Słowińskim Parku Narodowym. To największy w Europie pas ruchomych wydm. Prawdziwa  piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Po drodze na wydmy można było zobaczyć teren dawnego hitlerowskiego poligonu doświadczalnego z wyrzutniami rakiet, gdzie testowano min rakiety V1 i V2.  Jest to tajny niemiecki poligon z 1940 roku . Kiedy dotarliśmy do wydm i udało nam się wdrapać na samą górę, widok był zniewalający. Nie mogliśmy wyjść z podziwu dla przyrody, która stworzyła coś tak wspaniałego nad polskim morzem. Na wydmach spędziliśmy trochę czasu, młodzież miała niesamowitą zabawę w tak wielkiej piaskownicy. Następnie wydmami udało nam się dojść do morza i plażą wrócić do wsi Rąbka koło Łeby.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy zwiedzać Gdańsk. Tam czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po mieście, opowiedziała  wiele ciekawych historii i pokazała najciekawsze zabytki Gdańska. Pierwszym punktem zwiedzania był symbol najnowszej historii: pomnik poległych stoczniowców i  Europejskie Centrum Solidarności. Po obejrzeniu wystawy stałej poświęconej historii Solidarności, udało nam się wejść na taras widokowy na dachu ECS – 25 metrów nad ziemią. Z tarasu rozpościera się widok na teren dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Stare i Główne Miasto.

Kolejnym punktem zwiedzania był symbol polskiej waleczności - Westerplatte. W miejscu gdzie rozpoczęła się druga wojna światowa, znajduje się cmentarz poległych  z 1939r. żołnierzy  polskich, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i wartowni nr 3 oraz stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Ponad 1000 letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto ,,Bałtyckiej Europy”.

Spacerowaliśmy po Długim Targu zachwycając się pięknymi elewacjami kamienic, ratuszem, dworem Artusa, Domem Uphagenów, Złotą Bramą czy też Fontanną Neptuna będącą symbolem miasta. Idąc długim pobrzeżem można było zobaczyć charakterystyczną sylwetkę gdańskiego żurawia – największego i najstarszego dźwigu średniowiecznej Europy. Odwiedziliśmy bazylikę Mariacką uznawaną za jeden z największych ceglanych kościołów na świecie.

Czwartego  dnia odwiedziliśmy Sopot i Gdynię. W Sopocie pospacerowaliśmy po najdłuższym drewnianym molo w Europie oraz Monciakiem, gdzie można było zobaczyć słynny krzywy domek. W Gdyni mogliśmy podziwiać niszczyciel ORP ,,Błyskawica’’. Jest to jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed II wojną światową. Wielkie wrażenie zrobił na nas zacumowany obok  żaglowiec ,,Dar Pomorza’’. Tego dnia wróciliśmy do ośrodka wcześniej. Ponieważ pogoda sprzyjała wybraliśmy się na plażę na Wyspie Sobieszewskiej. Oczywiście zamoczyliśmy nogi, a niektórzy więcej.

W piątek wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni niezapomnianych wspomnień i wrażeń.