Nowa tokarka CNC w pracowni mechanicznej

Szkolna pracownia mechaniczna wzbogaciła się o nowy sprzęt – tokarkę CNC. Od dzisiaj uczniowie klas mechanicznych, oprócz frezarki CNC zwanej „Harnasiem”, mają do dyspozycji także tokarkę CNC.

Obydwa urządzenia są bardzo nowoczesne, frezarka działa w oparciu o sterowniki FANUC, a nowa tokarka - sterowniki SIEMENS SINUMERIK 828D, które posiadają innowacyjny interfejs użytkownika. Sterowanie to umożliwia programowanie maszyny za pomocą kodów DIN oraz programowanie krokowe, z wykorzystaniem modułu ShopTurn, który pozwala  na szybkie, graficzne programowanie maszyny oraz możliwość wykonania symulacji zaprogramowanej obróbki detalu. Dodatkowo nowa tokarka CNC wyposażona jest w głowicę narzędziową, umożliwiającą zamontowanie ośmiu narzędzi jednocześnie. Znajomość oprogramowania i umiejętność obsługi tych maszyn jest obecnie niezbędna w branży mechanicznej, znacznie bowiem ułatwia  oraz przyspiesza proces wykonania i produkcji elementów przestrzennych z różnych materiałów.

Jeszcze w czerwcu druga pracownia  związana z branżą mechniaczną - pracownia obróbki skrawaniem zostanie wyposażona w nowy sprzęt - obrabiarki konwencjonalne, tokarkę, szlifierkę do płaszczyzn, frezarkę uniwersalną oraz frezarko-wiertarkę. Dzięki doskonałej bazie dydaktycznej mechnicy z ZSTI zdobywają kwalifikacje cieszące się dużym uznaniem na rynku pracy.