• slajd1
  • slajd2
  • slajd3
  • sladj4

Budapeszt – perła nad Dunajem

Podczas gdy elektrycy z kl. 1 eksplorowali Bory Tucholskie, przyszli specjaliści od reklamy z kl. 1TR oraz spawacze i budowlańcy z kl. 1TBS poznawali najciekawsze atrakcje Budapesztu.

Budapeszt to stolica i największe miasto Węgier położone w północnej części kraju nad Dunajem. Formalnie stworzone w  latach 1872-1873 z połączonych ze sobą miast: Budy i Pesztu. Historia Węgier sięga X wieku, kiedy to osiedlili się tu Węgrzy. Budapeszt nie jest typową europejską stolicą – jest tu stosunkowa mało nowoczesności, jednak zabudowa w stylu Art. Nouveau  dodaje miastu charakteru i urokliwości. Duże wrażenie zrobił na uczniach budynek Parlamentu Węgierskiego - ta neogotycka budowla zachwyca zarówno w dzień jak i w nocy.

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć również rejsu po Dunaju, którego celem była wyspa św. Małgorzaty, unikalne miejsce stanowiąca zieloną oazę miasta. Głowna atrakcją Budapesztu jest wzgórze zamkowe, nazywane również – dzięki swojemu położeniu –Zamkiem Buda. Zostało ono całe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie w zamku mieszczą się dwa muzea: Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierska Galeria Narodowa. Uczniowie obejrzeliśmy również  inne zabytki, takie jak: przepiękny Kościół Macieja, Basztę Rybacką, Bramę Wiedeńską i Plac Świętej Trójcy. Wybrali się również na nocny spacer po mieście, gdzie  główna atrakcją był Budapest Eye . Przeżyli tam dreszczyk emocji oglądając z góry panoramę miasta. Niezapomniane wrażenie zrobił na nich  budapesztański pomnik Holokaustu „Buty nad brzegiem Dunaju…”

Wszyscy wrócili pełni nowych wrażeń i wspomnień.