Informatycy na Nocy Naukowców

O komunikacji międzyukładowej, przetwarzaniu dźwięku i obrazu w życiu codziennym, autonomicznym robocie humanoidalnym NAO, a także o arkanach pracy w laboratorium mikrokontrolerów i ich aplikacjach, laboratorium wizualizacji trójwymiarowej i wirtualnej rzeczywistości oraz w laboratorium robotów mobilnych mieli okazję posłuchać uczniowie kl. 1 i 3 TI którzy, wraz z opiekunami: Jackiem Serafinem, Adamem Nieckulą i Tomaszem Sułkowskim, uczestniczyli w piątkowy wieczór w Małopolskiej Nocy Naukowców.

To popularnonaukowe wydarzenie już po raz dziesiąty dało możliwość mieszkańcom regionu zajrzeć w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji naukowych zajmujących się na co dzień ciekawymi badaniami naukowymi.

Wielkie święto nauki, jak mówią o nim organizatorzy, odbywa się co roku od 2007 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie. Małopolska Noc Naukowców 2016 odbyła się w sześciu miastach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie oraz Andrychowie.

- Próżno szukać lepszej okazji, aby przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska, aby móc zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie sposób. Tylko w jednym dniu w roku badacze są do dyspozycji, odpowiadając na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania – tłumaczą organizatorzy.

Małopolska Noc Naukowców jest imprezą skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Organizatorzy zaprezentowali, jak co roku, młodym ludziom najnowsze osiągnięcia naukowców. Na Uniwersytecie Ekonomicznym można było poznać tajniki skutecznego wywierania wpływu i mądrej autoprezentacji, w Instytucie Nauk Geologicznych PAN spotkać Sherlocka Holmesa zbierającego minerały, a na Uniwersytecie Rolniczym zbadać drzewa tomografem. Politechnika Krakowska pokazała, jak zrobić tabletkę z kawy, a na AGH w Laboratorium Wysokich Napięć naukowcy zorganizowali pokaz „Władcy piorunów - wyładowania elektryczne od A do Z”.