„Budowlańcy” na Podhalu

O tradycji i nowoczesności

Jednym z elementów bogatej oferty edukacyjnej ZSTI są wycieczki programowe. 19 maja uczniowie klasy ITB na Podhalu mieli możliwość zobaczenia, w jaki sposób tradycja łączy się z nowoczesnością. Celem wycieczki, której opiekunami były mgr inż. Ewa Kołaczkowska – nauczyciel przedmiotów budowlanych i mgr Małgorzata Stolarczyk – geograf z ZSTI, było bowiem zgłębienie tajników budownictwa regionalnego i osadnictwa na Podhalu.
W Podczerwonem uczniowie zwiedzili plac budowy domów drewnianych (jako przykład budownictwa współczesnego) z wykorzystaniem jedynych na Podhalu wiatraków oraz odwiedzili prężnie działającą na rynku krajowym i europejskim firmę Tatra House również specjalizującą się w budowie domów drewnianych na potrzeby współczesnego klienta.
Wycieczka poświęcona zagadnieniom budownictwa nie mogłaby się odbyć bez zwiedzania Chochołowa z jego „żywym skansenem”, gdzie uczniowie na przykładzie słynnych w całej Polsce chałup z płazów mogli poznać arkana stylu podhalańskiego. I wreszcie na koniec – mieli także możliwość zobaczyć proces produkcji mieszanki betonowej w nowotarskiej betoniarni Górażdże.