Katowice dla odmiany - dzień w Strefie Kultury
Kolejny już raz uczniowie klas reklamy wybrali stolicę Górnego Śląska na miejsce swojej wycieczki. Tym razem spędziliśmy czas w otoczeniu niezwykłych obiektów i przestrzeni.
18 października uczniowie klasy 3 i 4TR oraz 1 osoba z klasy 5TIp zwiedzali Muzeum Śląskie oraz brali udział w Koncercie Symfonicznym w przepięknej sali NOSPRu. Kompleks budynków Muzeum Śląskiego znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, a jego główna część znajduje się pod powierzchnią ziemi. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana została przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje malarstwa polskiego sprzed i po 1945 (w której znajdują się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej. Niezwykłe wrażenie robi dolna część muzeum, która opowiada historię Polski przez pryzmat Śląska i jego mieszkańców.
Tym razem uczniowie zachwycili się ogromną salą NOSPRu, gdzie mieli przyjemność uczestniczyć w edukacyjnym koncercie symfonicznym organizowanym dla szkół z całej Polski. Gościnnie wystąpił Tymoteusz Bies - laureat wielu konkursów, a orkiestrą dyrygował Georgios Balatsinos. Słuchali dzieł Grażyny Bacewicz Uwertura na orkiestrę, Mieczysława Wajnberga Suita (polskie prawykonanie), Karola Szymanowskiego IV Symfonia koncertująca op. 60, cz. I oraz Witolda Lutosławskiego Mała suita.
Projekt siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) autorstwa architekta Tomasza Koniora, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Jego sercem jest wielka sala koncertowa na 1800 słuchaczy. Sala o perfekcyjnie zaprojektowanej akustyce oraz wyjątkowej atmosferze, wykonana została ze szlachetnych materiałów, z dużym udziałem drewna.
Katowice "dla odmiany" to hasło, jakim miasto zaprasza odwiedzających. W samym centrum miasta, tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, powstał nowy wyjątkowy obszar zwany Strefą Kultury. Jeszcze w latach 90. XX wieku funkcjonowała tu kopalnia, a dziś znajdują się tu trzy potężnych rozmiarów obiekty – wielka sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z akustyką na światowym poziomie, Muzeum Śląskie, gromadzące swoje zbiory pod ziemią, oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe z zieloną doliną zamiast dachu, w którym odbywają się liczne kongresy (m.in. Europejski Kongres Gospodarczy), konferencje i spotkania nie tylko o charakterze biznesowym.
Uczniowie klas reklamy planują już kolejną wycieczkę do Katowic!